Styl podle Boba Marley

8. prosince 2011 v 17:42 | lentilka |  Móda
Asi ste pocítily to že kolem vás chodí sousta lidí v Rasta barvách.Někomu se líbí někomu ne.Ale kdy se tenhle styl vzal ? Tento styl je vytvořen podle Boba Marley.Ale dlouho se neoběvil a nezahltil ulice jako teď.až po tom co v Československo má superstár.Se oběvil Šeps.Všichni viděly a zdálo se jim fajn měl barevnou čepičku.Ve stylu rasta.A najednou se s toho stala moda.Začaly chodit lidi v Rasta barvách....
Bob Marley
Něco o něm aby sme věděly.Kdo už to alspoň byl.Často se na něj totiž zapomíná :)
V šestnácti letech začal profesionálně zpívat. O rok později v triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (později též Wailin' Rueboys) nahrávali ve studiu Leslieho Konga svůj první singl Judge not.

V roce 1965 pod názvem Wailers (Kvíleči) podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydali několik dalších singlů. V roce 1966 se oženil s Ritou Andersonovou a společně odjeli do USA, kde Bob nevydržel ani jeden rok. Když se vrátil na svou milovanou Jamajku, založil vlastní vydavatelství - Wailin' Soul.

V roce 1969 se v základech změnil Bobův život, neboť on a celá kapela přijali rastafariánskou víru. Wailers vydávali dál a v rytmu reggae, k němuž se dopracovali přes ska začátky. Rok 1974 se stal rokem, kdy z kapely odešel Peter Tosh i Bunny Livingstone a on byl donucen postavit nové Wailers (nyní přejmenované na Bob Marley & Wailers) včetně ženského pěveckého tria s Ritou v čele. Díky úspěchu s albem Natty dread se z něj stala hvězda celosvětového formátu.

Když se v roce 1978 zranil při fotbalu, lékaři u něj zjistili zhoubné rakovinné bujení (patrně po otci zdědil predispozice k rakovině kůže.Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznávala "zásahy do lidského těla". Bez ohledu na horšící se zdravotní stav stále koncertoval.

Poslední vystoupení se odehrálo 23. září 1980 v Pittsburghu v rámci Uprising tour. Poslední píseň dozpíval s vypětím sil. Když se konečně rozhodl s nemocí bojovat a podstoupil radikální chemoterapii, při níž přišel o osm let nestříhané dredy, bylo už příliš pozdě. Při kondičním běhu v newyorském Central Parku v roce 1980 zkolaboval. Rakovina se rozšířila do jeho mozku, jater i plic.

emřel 11. května roku 1981 v nemocnici v Miami na Floridě,
Jeho poslední slova synovy.Byly tyto.Za peníze si život nekoupíš.


Rasta Moda

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama